karuzela-otwarcie-16

Tłumy na otwarciu

– To bardzo ważny moment dla mnie i Wodzisławia. Mamy w pamięci obraz tego miejsca w ogóle nie przystający do marki Południowa Brama Polski. Niszczejący, odrapany dworzec, brak wiat przystankowych – mówił prezydent Mieczysław Kieca podczas oficjalnego otwarcia Galerii Karuzela. Podkreślił, że galeria w znaczący sposób poprawiła wizerunek tej części Wodzisławia. Przypomniał, że szukanie partnera biznesowego skorego do zainwestowania na terenie dworca trwały od 2007 r. – Chciałbym podziękować, że uwierzyliście w potencjał gospodarczy miasta i całego powiatu – dodał Kieca.

Spełnienie marzeń

Tadeusz Klebeko, przedstawiciel inwestora przyznał, że jest to dzień, w którym spełniają się ponad 6-letnie marzenia inwestorów. – Kryzys spowodował, że ta idea musiała zostać odsunięta na mniej więcej dwa lata. Ale dzięki olbrzymieniu zaangażowaniu inwestorów podjęliśmy tę próbę. Nie ukrywam, że początki były ciężkie – mówił Tadeusz Klebeko podkreślając wielką pomoc w realizacji udzieloną przez prezydenta i jego urzędników. Przypomniał zawieszanie wiechy na galerii lipcu. Mówił obecnemu wówczas na uroczystości księdzu prałatowi Bogusławowi Płonce, że wyznaczony na 4 grudnia termin otwarcia będzie możliwy do dotrzymania jeśli dopisze pogoda. – Ksiądz musiał to wymodlić, bo pogoda dopisała. Jestem przekonany, że jego modlitwom i poświęceniu obiektu zawdzięczamy też to, że przez cały czas budowy nie wydarzył się na niej żaden wypadek – mówił Tadeusz Klebeko. Grzegorz Pękalski ze strony Karuzeli podziękował swoim współpracownikom, kontrahentom, władzom miasta. Powiedział, że obiekt wygląda lepiej niż na grafikach. Kilka minut pod godz. 9.00 prezydent, Tadeusz Klebeko i Grzegorz Pękalski przecięli wstęgę i Karuzela została oficjalnie otwarta.

Popis Vladislavi

O godz. 11.00 otworzyła swoje podwoje klientom. Przez galerię przewinęły się prawdziwe tłumy. Sklepy przygotowały specjalne ceny. Do wieczora w alei handlowej rozbrzmiewała muzyka, śpiewy. Były tańce, konkursy. Zaprezentowały się m. in. dwie grupy Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, działającego już od 30 lat i liczącego około 100 osób w wieku od 3 do 50 lat. Jako pierwsza zaśpiewała grupa dziewcząt, która prezentuje się na scenie od 10 lat. Dziewczęta przedstawiły utwory z czterech różnych regionów Polski. Drugą grupą ZPiT Vladislavia, która prezentowała tego popołudnia swoje umiejętności, była grupa E – jedna z ośmiu grup tanecznych Vladislavi. Publiczność swoim występem oczarowały dzieci uczęszczające do 3, 4 i 5 klasy szkoły podstawowej, które pod okiem opiekuna a zarazem choreografa – Dominiki Brzozy-Piprek przygotowały tańce i piosenki śląskie oraz utwory z regionu górali beskidzkich.

Cwergi roztańczyły Karuzelę

Tego popołudnia do galerii przyjechały również krasnale czyli zespół Cwergi działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Rydułtowach, który powstał w 2009 r. z inicjatywy Zenobii Wolnik – opiekunki grupy. Cwergi starsze czyli dzieci z klasy czwartej zatańczyły trojoka, gacoka i druciarza i zaśpiewały Śląskie dzieweczki. Natomiast pierwszaki czyli młodsze Cwergi zatańczyły taniec owczareczek. Odwiedzających tego dnia Galerię Karuzela zabawiał również Górniczy Skarbek z kamratami. Przez cały dzień klienci Karuzeli mogli brać udział w licznych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabrakło również kącika z animacjami dla najmłodszych.